زغال چگونه تولید می شود؟

زغال چوب را از گرمادهی تنه درختان یا شاخه ها در محفظه ها، بشکه ها ،کوره ها و حفر چاله ها و به وسیله کاهش اکسیژن مورد نیاز اشتعال به وجود می آید.

دادن گرمای زیاد به چوب ها به هر طریقی که اعمال گردد، موجب شکستن ترکیبات شیمیایی چوب ها و تبدیل آنها به : گازها ، قطران و مواد کربنی جامدی می گردد، که به آن زغال چوب می گویند.

 زغال چوب بدون توجه به شیوه تولید برای قرن های متمادی پیشین از اهمیّت فراوانی در مناطق روستایی جهان به عنوان یک منبع تأمین انرژی کارآمد و بی خطر برخوردار بوده است .

کباب

مصارف زغال چوب

امروزه بسیاری از کشورهای جهان در صددند تا همچنان از ذغال چوب برای : پخت و پز در منازل ، اهداف
تفریحی-تفننی و آشپزی در رستوران ها بهره گیرند.

 در حال حاضر ساکنین زمین مقادیر بسیار زیادی از ذغال چوب را بعنوان سوخت در فعالیت های تفریحی و تفننی مصرف می کنند لذا چنین کاربردهایی می توانند به تشویق تولید صنعتی آن در مقادیر وسیع منجر گردند.
از زغال چوب همچنین برای تهیّه : دی سولفید کربن تتراکلرید کربن ، سیانید سدیم و دیگر ترکیبات شیمیایی صنعتی سود می جویند. بیشترین مقدار زغال چوب را در صنایع به صورت کربن فعال بکار می برند.

 سایر کاربردهای زغال چوب در صنایع عبارت از : ذوب فلزات افزایش سختی فلزات و گدازش غیر فلزات می باشند .

کابرد-خانگی-زغال

تولید زغال در کوره

کوره یکی از کارآمدترین ابزارها برای تولید زغال چوب با کیفیت خوب است. کوره گازهای چوبی را از محفظه کربناتاسیون به محفظه آتش برگردانده و نسبت بیشتری از اجزای قطران فرار را می سوزاند و از گرما برای فرآیند کربن سازی استفاده می کند.

 سیستم تولید زغال چوب بهبود یافته ، ممکن است به عنوان نمونه ای مدرن از فناوری ارائه شود. بازده می تواند تا 35٪ باشد و انتشار مضر می تواند 70٪ کاهش یابد. 

علاوه بر این ، چرخه تولید طی 12 ساعت یا 24 تا 30 ساعت با خنک سازی تکمیل می شود. 

کوره برای تولید زغال در مناطق روستایی و نیمه صنعتی مناسب است. حجم محفظه چوب حدود 3 مترمربع و 250 کیلوگرم یا بیشتر زغال چوب قابل تولید در هر دسته است.

 محفظه چوبی را می توان با حدود 1 تن چوب مرطوب یا 750 کیلوگرم چوب خشک بارگیری کرد.البته معایبی در این روش وجود دارد که ثابت بودن کوره تولید زغال از آن موارد است .

کوره-تولید-زغال-چوب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا